Alte sporturi

Turneu de tenis rezervat băieților din bani privați

Omul de afaceri, Dan Groza, aduce din nou sportul alb la Arad. Mai precis un turneu ITF rezervat băieților, care lipsea orașului nostru după ce nu s-au mai găsit fonduri pentru tradiționalele competiții „Trofeul Ion Țiriac” și Arad ATP Challenger.

Întrecerea va avea loc la baza „Activ” în perioada 5-12 iunie, fiind al cincilea turneu din cadrul Circuituli Internațional al României la băieți. Premiile totale se ridică la 10 mii de euro. Ultimul câștigător al unui turneu de tenis rezervat băieților a fost bosniacul Damir Dzumhur, la Challenger, în anul 2014. Înainte cu un an, campion a fost piteșteanul Adrian Ungur, care l-a învins în finală pe arădeanul Marius Copil.

Aradul și tot baza „Activ” va găzdui în luna august și trofeul „Ilie Năstase”, competiție rezervată de această dată fetelor, ajunsă la ediția cu numărul 12.