Rugby

Locul 4 se îndepărtează și mai mult: Stejarul Buzău – CSU Arad 20-8

Rugbiștii arădeni au început cu stângul anul. La Buzău, într-o restanță din etapa 5-a a Diviziei A, arădenii au pierdut cu 20-8, ocazie cu care se îndepărtează de obiectivul stagional, o prezență în play-off. Chiar Stejarul, adversarul de azi, trebuia întrecută pentru a ține aprinse speranțele pentru locul 4, dar: „Atâta timp cât avem parte de asemenea arbitraje nu cred că are rost să mai vorbim despre rugby și obiective. Am stat bine în teren timp de 25-30 de minute, ne-am apărat bine, iar când atacam și noi, arbitrii inventau sancțiuni și dădeau pur și simplu balonul gazdelor. La un moment dat, am rămas 13 pe teren, fiindcă Marinca și Szucs au primit cartonașe galbne și cam acolo s-a făcut diferența. A fost 8-0 la pauză, apoi am revenit până la 15-8, însă am primit un nou eseu la o fază la care arbitrii trebuia să ne dea nouă mingea. În fine, mergem mai departe, încercăm să scoatem maxim din fiecare partidă, prima ocazie fiind chiar sâmbăta viitoare, acasă, cu liderul Năvodari”, a spus Marian Grindei, antrenor și jucător al CSU Arad.

Punctele „stundeților” arădeni au fost reușite Dragoș (eseu) și Pușcașu (lovitură de pedeapsă). Grindei, Dragoș, Marinca – Țucudean, A. Farcaș – Cristea, Postolache, D. Stoica – Afloare, Szucs – Dat, Nastiuc, C. Farcaș, Mitroi – Maxim, plus Pușcașu, Popescu, Csornai și Petrovay au fost jucătorii utilizați de CSU Arad azi, la Buzău.