Polo

Poloiștii arădeni țin cu dinții de locul 5 în Superligă

Poloiştii AMEFEI Arad au luptat din greu pentru a-şi consolida poziţia a 5-a în Superliga Naţională. La bazonul „Delfinul”, arădenii au înfruntat un Rapid Bucureşti ce a condus pe 19 minute în jocul de vineri, chiar şi cu 4 goluri diferenţă. Apoi, trupa lui Cristi Cosma a egalat şi cu aportul excelentului Gergelyfi, secondat de Samuilă şi Furj, a controlat finalul. În meciul doi gazdele nu au mai făcut concesii şi după o repriză secundă reuşită au tranşat disputa.

A fost: AMEFA – Rapid 15-14 (1-4. 4-5, 5-3, 5-2) respectiv 11-9 (3-4, 5-2, 1-1, 2-2). Pentru teamul arădean au jucat și au înscris: Hodăgeu, Vancsik (1+3), Băltean, Furj (2+3), Iliescu (1+0), Huber (1+2), Palotaş, Grama (2+1), Gergelyfi (5+0), Benedek (0+1), Samuilă (3+0), Abrudan, Jiganea (0+1).