Stranieri aradeni

După Rus și Hlistei a marcat primul gol în Liga 1 exact într-un meci cu Poli!

A venit și ziua primei reușite în Liga 1 pentru Cătălin Hlistei. În minutul 25 al partidei dintre Pandurii Târgu Jiu și ACS Poli Timișoara, din play-otul primului eșalon, mijlocașul de bandă a șutat puternic de la marginea careului în vinclu, pentru avantajul minin al echipei lui Stoican. Însă, imediat după pauză, Samson a luat cartonașul roșu, iar „alb-violeții” lui Ionuț Popa au întors rezultatul prin Henrique și Bărbuț. Accidentat, Sîrghi și-a lăsat echipa în nouă oameni, iar apoi Ene – în opt, iar Cânu a stabilit rezultatul final: 3-1 pentru formația de pe Bega.

Interesant este că și Ciprian Rus, celălalt utist și arădean plecat de la echipa „roș-albă” în vară, a spart gheața în Liga 1 tot într-un meci cu ACS Poli. Se întâmpla în toamnă, iar atunci ASA Târgu Mureș câștiga la Timișoara cu 1-0.