Șoimii Lipova

Lipova – Giarmata, duel reeditat în Cupa României!

Federaţia Română de Fotbal a stabilit, în cele din urmă, astăzi, 3 august, mult aşteptatul program al primului tur al Cupei României, ediţia 2017-2018, faza naţională. La un an distanță, Șoimii Lipova și Millenium Giarmata se întâlnesc din nou, doar că de această dată în runda inaugurală.  În vara lui 2016, trupa lui Sabău trecea, la Zăbrani, cu 3-2 de cea a lui Leuca, după ce în primul tur eliminase Osorheiul (Bihor) cu un sec 3-0.

Peste 6 zile, „șoimii” și „milenarii” se revăd din postura de divizionare terțe și posibile colege de serie, în timp ce anul trecut Lipova lua startul în Liga 4-a Arad. Partida se va disputa în noua casă provizorie a „alb-albaștrilor”, arena „Șoimii”, din Pîncota.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri şi, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare. Federaţia Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediţia precedent a Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30. În total vor fi 29 de meciuri.

Din faza a III-a intră în competiţie şi două echipe din Liga 2, respectiv cele 29 de calificate din faza a II-a şi ultimele cinci din Liga 3. Cele 18 meciuri vor avea loc pe 13 septembrie.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României, faza naţională:

• Faza a III-a: 13 septembrie 2017
  • Faza a IV-a: 4 octombrie 2017
  • Şaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
  • Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
  • Sferturi de finală: 28 februarie 2018
  • Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
  • Semifinale (retur): 9 mai 2018
  • Finala: 27 mai 2018