Sporturi de contact

Arădenii și-au tăiat partea leului la Cupa Aradului la judo, rezultate bune și la Euroligă

Cea de-a 15-a ediție a turneului rezervat juniorilor la sportul pe tatami, desfășurată în weekendul precedent la sala de sport a Universității Aurel Vlaicu, a adunat 181 de sportivi de la 16 cluburi din țară, dar și două din Polonia și trei din Slovacia.

Sportivii arădeni prezenți la această competiție au dominat întrecerea, reușind să obțină medalii peste medalii. La categoria Under 13 feminin, CSM Arad a ocupat locul 2 în clasamentul medaliilor pe echipe. Podiumul a fost integral ocupat de arădeni la masculin, acolo unde primii au fost sportivii de la CSS Gloria Arad, urmați de CS Zerind și CSM Arad. Acest ultim club a obținut locul 1 la categoria Under 15 feminin, în timp ce la masculin CSS Gloria a ocupat poziție a doua, iar CSM Arad ultima treaptă a podiumului.

Redăm mai jos sportivii arădeni care au obținut locul întâi la categoriile la care au participat:

Alexandru Boroncoi (CSS Gloria Arad) – Under 16, categoria plus 66 kilograme

„A fost o competiție foarte reușită, marea majoritate a disputelor s-au dus până la final, fiind de un nivel tehnic  înalt. Cluburile din străinătate prezente au apreciat organizarea și au promis că ne vor vizita cu proxima ocazie. Sunt foarte bucuros de rezultatele obținute, de nivelul competiției și vreau să felicit toți participanții”, ne-a declarat Mihai Telechi, șeful catedrei de judo a CSM Arad.

De menționat este și faptul că tot weekendul trecut a avut loc și a doua etapă a Euroligii la judo. Competiția s-a desfășurat în Serbia, iar David Turc, Robert Vlas, Păcurariu Alexander au pierdut pentru medaliile de bronz iar Iulia Baciu și Szabo Răzvan au ocupat locul șapte.