National SebisȘoimii LipovaUTA Arad

Un nou duel arădean în Cupa României: UTA întâlnește Lipova, dacă Sebișul nu câștigă contestația privind juniorii

Departamentul Competiţii al Federaţiei Române de Fotbal a stabilit astăzi, 26 septembrie, meciurile turului 4 al Cupei. Din această rundă au intrat în competiţie cele 18 echipe calificate din faza a treia plus restul de 18 cluburi din Liga 2.

Din turul 4 al acestei ediţii a Cupei României, FRF urmează să premieze participantele. O victorie va aduce în cont 3.000 de euro, în timp ce pierzătoarea va încasa doar 1.000 de euro. Vestea pentru fotbalul arădean, este că echipa fanion nu va părăsi raza județului pentru a juca în Cupă. UTA se va deplasa ori la Lipova, care a câștigat pe teren disputa cu Sebișul, dar a făcut-o fără juniori în lot, așa cum șefii Naționalului susțin că ar fi trebuit să joace și, de altfel, au și contestat acest lucru.

Iată şi programul meciurilor din turul al patrulea al fazei naţionale a Cupei României:

Industria Galda – AFC Hermannstadt

*Şoimii Lipova sau Naţional Sebiş, deoarece echipa din Sebiş, care a pierdut meciul din turul 3 cu Şoimii (1-2), a contestat dreptul adversarei din judeţ de a evolua în Cupă după regulile unei echipe de Liga 4, ea fiind în acest moment în Liga 3, însă participă în această ediţie a Cupei României din postura de câştigătoare de fază judeţeană a trofeului. Conducătorii Naţionalului susţin că nicăieri în regulamentul FRF nu e specificat, negru pe alb, că echipa câştigătoare de fază judeţeană a Cupei are drepturi de Liga 4, aşa cum este şi logic. De exemplu, baremul de arbitraj de la acest meci dintre Şoimii Lipova şi Naţional Sebiş a fost echivalat unuia pentru echipă din Liga 4, Sebişul n-a contestat acest lucru, însă contestă calitatea Lipovei, precizând că ea face parte acum din Liga 3. Totuşi, Naţional Sebiş omite faptul că Şoimii Lipova nu ar fi participat în această ediţie de Cupă chiar dacă ea acum joacă în Liga 3, ca nou-promovată, şi e în competiţie tocmai pentru că a câştigat Cupa în calitate de echipă de Liga 4. De exemplu, SC Oţelul sau SSC Farul, cluburi nou-promovate în Liga 3, dar care nu au câştigat Cupa României pe fază judeţeană, Galaţi, respectiv Constanţa, nu au fost incluse în această ediţie a Cupei României, faza naţională.

Iată şi datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2017-2018 a Cupei României, faza naţională:

Şaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
Sferturi de finală: 28 februarie 2018
Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
Semifinale (retur): 9 mai 2018
Finala: 27 mai 2018