Baschet

Brosovszky, cu inima îndoită după ce a pus umărul la înfrângerea echipei de suflet: „Sângele apă nu se face!” Bulj crede că ICIM-ul nu poate mai mult acum

În numai o lună de zile, FCC ICIM Arad a pierdut două partide pe terenul rivalei din Vest, pe care altădată o bătea fără drept de apel. Sâmbătă seara, pe Bega, timișorencele s-au impus cu 73-63 la capătul unei partide în general echilibrată, decisă în sfertul trei.

Arădeanca Monika Brosovszky, portdrapel al fostei campioane a României de pe Mureș, a contribuit la victoria Timișoarei cu 9 puncte înscrise și alte faze utile pentru echipa sa. „Felicit ambele echipe. Victoria este una de moral, mă bucur foarte mult, cu toate că încă nu suntem omogene și greșim multe mingi ușoare. Mă bucur că a funcționat cât de cât apărarea, pentru că în baschetul modern, apărarea este principala armă a unei echipe. Dacă te aperi bine, poți să ai o zi proastă în atac, apărarea bună îți dă aripi. ICIM-ul este o echipă bună, de tradiție, vor mai fi și alte surprize, campionatul este lung. Nu îmi este ușor să fiu în altă tabară, deși nu este prima dată când am jucat contra Aradului, dar acum, pe final de carieră, parcă am inima mai strânsă. Nu pot uita de unde am plecat, sângele apă nu se face. Vreau să mulțumesc suporterilor (n.a. s-a referit la cei arădeni, Marius Stern oferindu-i cu această ocazie și un superb buchet de flori) care m-au susținut, au fost și sunt lângă mine. Asta este viața de profesionist, trebuie să ne facem treaba până la capăt la orice club jucăm. Este ultimul an, vreau să mă retrag cu un gust plăcut. Este un subiect delicat, nu s-a putut la Arad, se poate să mă retrag de la Timișoara”, a spus experimentata baschetbalistă pentru radiotimisoara.ro.

FCC ICIM Arad a bifat cel de-al patrulea eșec din tot atâtea meciuri în prezenta ediție a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Căpitanul Hadzovic nu a intrat, din nou, niciun minut pe parchet, iar lipsa unui pivot după plecarea lui Vernet se simte și ea din plin. „Felicitări Timișoarei pentru victorie, a fost un meci bun precum cele două pe care le-am disputat în Cupa României. Diferența de 10 puncte nu reflectă ce s-a întâmplat pe teren, a fost o luptă intensă și la final doar micile amănunte au făcut ca Timișoara să câștige. Am pierdut partida în sfertul al treilea la recuperări, căci altfel am fost foarte aproape, dar atunci le-am permis să se distanțeze, iar când ne-am apropiat, am ratat câteva aruncări ușoare. Am avut probleme de lot, am jucat fără principalul fundaș și fără pivot în fața unei formații ce va termina în primele cinci la final de campionat. Din păcate pentru noi, acesta este maximul ce poate da echipa acum”, a declarat Bogdan Bulj, antrenorul Aradului, pentru același site.

1. Din pacate eu cred ca acest start ratat(inca unul dupa cel din sezonul trecut)ne va aduce la finalul sezonului in a doua jumatate a clasamentului.Conform declaratiei d-lui antrenor Bogdan Bulj care o vede pe Timisoara intre primele 5 echipe la finalul campionatului si zic eu conform ce am vazut pana acum dupa 4 etape(adica aproape jumatate din tur)e aproape sigur ca intre primele 5 echipe se vor regasi si Sf.Gheorghe si Satu Mare.Cum Brasov si Cluj ne-au batut deja la Arad cu 14,respectiv 9 puncte imi este greu sa cred ca le vom invinge in deplasare la diferente mai mari de scor.Si inca nu am pus la socoteala Alexandria care are o echipa buna in acest sezon.De aici rezulta ca deja sunt 5 echipe(Sf.Gheorghe,Satu Mare,Cluj,Brasov,Timisoara) cu sanse mult mai mari decat Aradul de a termina intre primele 5 echipe inainte de faza a doua care consta dintr-un tur suplimentar sub forma de 2 turnee(adica 4 meciuri in total) pe terenuri neutre.Chiar daca vom reusi sa ajungem pe locul 6 dupa acest tur suplimentar va fi foarte dificil sa eliminam in sferturile de finala echipa pozitionata pe locul 3.Si asta este varianta optimista in opinia mea.