Cluburi polivalente

Dodean și-a calificat echipa în sferturile Ligii Campioanelor la tenis de masă!

Campioană europeană în 2017 cu naționala României, Daniela Dodean-Monteiro are succes și la echipa de club, TT Saint Quentin, cu care a reușit o superbă calificare în sferturile de finală ale Ligii Campioanelor. În ultimul meci al grupei, decisiv pentru accederea în turul eliminatoriu al celei mai puternice competiții continentale inter-cluburi, franțuzoaicele au trecut cu un spectaculos 3-2 la general de gruparea cehă Mart Hodonin-Stavoimpex. Dodean a fost decisivă pentru formația din Hexagon, obținând două din cele trei puncte ale succesului final. Într-un prim meci, arădeanca de la CS Municipal a dispus cu un clar 3-0 la seturi (4, 6, 10) de Renata Strbikova, pentru ca apoi cehoaicele să întoarcă rezultatul, după ce colega Danei, Britt Eerland, a pierdut cu 1-3 la chinezoaica Guo Lin, iar numărul 3 al celor de la Saint Quentin, Aurore Le Mansec, a cedat cu același scor în fața polonezei fără o mână, Natalya Partika. Practic, meciul cheie al disputei a fost cel dintre Dodean și Guo Lin, jucătoarea noastră obținând o victorie mare cât o calificare, 3-1 (-9, 8, 6, 11).

Crăciunițele din Saint Quentin…

Revenită după accidentarea la umăr, Dana a avut dureri la spate în acest meci, solicitând chiar timeout medical de zece minute pe parcursul disputei cu asiatica. Un timeout care și-a avut efectul, iar gazdele egalau la 2. În jocul decisiv, olandeza Eerland a adus bucuria în tabăra celor din Saint Quentin, câștigând dramatic, cu 3-2, în fața Renatei Strbikova. Scor final 3-2 și franțuzoaicele încheie grupa D pe locul 2, după campioana în exercițiu, Eastside Berlin. La finalul confruntării cu Mart Hodonin-Stavoimpex, Dodean și colegele sale și-au făcut poze cu Moșul, deși se poate spune că fetele au fost chiar ele crăciunițe pentru iubitorii tenisului de masă din Franța. Saint Quentin se califică pentru al treilea an la rând, în sferturile de finală ale competiției!

Sursa: csmarad.ro