Baschet

12 minute de coșmar pentru o primă bătălie pierdută în sferturi: CSU Braşov – FCC ICIM Arad 73-66

Teamul lui Bogdan Bulj și Dan Moraru nu a mai repetat performanța din sezonul regulat, când câștiga pe terenul Brașovului și   pierdut prima din cele trei bătălii ale sferilor de finală ale Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Și, totuși, arădencele au început curajos, rezolvând primul sfert în special prin aruncări de trei puncte marca Ferenczi, Hadzovic sau Cooker. Apoi, au urmat apoi 12 minute (intervalul 18-30) în care gazdele aveau să încline balanţa decisiv în favoarea lor. În tot acest timp, „galben-albastrele” au găsit cu greu drumul spre coş, în timp ce defensiva avea să fie măcinată temeinic de Radovic, Handford, Irimia și mai ales Higgins. Avansul de zece minute înainte de ultimul sfert aveau să fie decisive, căci braşovencele au gestionat matur finalul,

În ciuda finalului trist de meci, speranțele de calificare rămân, însă fără alți pași greșiți în următoarele întâlniri. Prima dintre ele e programată pe marți, în Sala Sporturilor Victoria.

Formații și marcatoare:

Braşov: Higgins 26, Handford 14, Radovic 14 (2×3), Irimia 13 (1×3), Pesovic 4, Dumitrache 2. Au mai jucat: Hab, Moraru, Jez

Arad: Hadzovic 18 (2×3), Ferenczi 11 (3×3), Coker 10 (1×3), Poole 10, Nagy 8, Tavic 5, Wingate 4. A mai jucat: Ciotir