Sportivii din Moldova s-au remarcat la Cupa Aradului ,, Ziridava” la aruncări, Ghelber și Firfirică – marii performeri ai concursului de pe „Gloria”

Sportivii din Moldova s-au remarcat la Cupa Aradului ,, Ziridava" la aruncări, Ghelber și Firfirică - marii performeri ai concursului de pe „Gloria”

Sâmbătă, a avut loc pe arena „Gloria”, Cupa Aradului ,, Ziridava” la aruncări . La startul competiției s-au înscris 60 de atleți ( juniori si seniori ) care au încercat sa-si depășească recordurile personale în probele de ciocan, disc, greutate si sulțiță. Cele mai bune performanțe au fost stabilite de aruncătoarea de ciocan Bianca Ghelber (SCM Bacău / CSA Steaua București) – 68,54 m și aruncătorul de disc Alin Firfirică (CSA Steaua) – 60,40 m, aceștia fiind recompensați cu premii în bani de către Asociatia Județeana de Atletism Arad.

Competiția de la Bou’ Roșu a fost onorată și de fostul sulițaș, Gheorghe Megelea, singurul medaliat olimpic român la atletism la ediția din 1976, de la Montreal, dar și de președintele Federației Române de Atletism, Florin Florea .

Rezultatele competiției : 

Ciocan feminin senioare 

1. Ghelber Bianca – 68,54m
2. Lazăr Fazecas Bianca – 66,83

Ciocan masculin seniori :

1.Nicu Mihăiță Andrei ( CS Viitorul Vaslui ) – 62,59 m
2. Asmarandei Florin ( CSM Bacău ) – 57,59 m
3. Căuș Gabriel ( LPS Roman ) – 53,76 m

Disc masculin seniori:

1. Firfirică Alin ( CSA Steaua ) – 60,40 m
2. Both Denis ( CSU – CSM Arad ) – 45,81 m
3. Ianc Horia ( CSU Reșita ) – 40,70 m

Greutate masculin seniori :

1. MusteațăMarius ( CSU Suceava ) – 18,13 m

Suliță masculin seniori :

1. Zaharia George ( CSA Steaua ) – 73,14 m
2. Rusu Raul ( CSU -CSM Arad ) – 71,24 m
3. David Andrei ( CSM CSU Oradea ) – 59, 53 m

Suliță femin seniori:

1. Anghelescu Nicoleta ( CSA Steaua) – 47, 77 m

Ciocan masculin juniori 

Juniori I 

1. Micu Mihăiță ( CS Viitorul Vaslui ) -69,12 m
2. Căuș Gabriel ( LPS Roman ) – 62, 92 m
3. Casian Ștefan ( LPS Roman ) – 55,70 m

Juniori II 

1. Nicorici Dragoș ( LPS Roman ) – 63,67 m
2. Bojă Cosmin ( CS Viitorul Vaslui ) – 59,31 m
3. Perie Răzvan ( LPS Roman ) – 38,60 m

Juniori III 

1. Condrea Robert ( LPS Roman ) 25,40 m

Copii I

1. Motorca Mihai ( CSS Gloria Arad ) – 29, 29 m
2. Chelariu Vlăduț ( LPS Roman ) – 25,40 m

Ciocan feminin juniori 

Juniori II 

1. Chelariu Anca ( LPS Roman ) – 41,76 m

Juniori III 

1.Apostol Daria ( LPS Roman ) – 51, 65 m
2. Ciur Alina ( LPS Roman ) – 31, 94
3. Zaharina Erika ( CSȘ Gloria Arad ) – 27,68 m

Disc masculin juniori 

Juniori I 

1. Ianc Horia ( CSU Reșita ) – 43,96 m
2. Marin Mădălin ( CS Reșita ) – 41, 08 m

Juniori II

1. Câmpan Andrei ( CSM Arad ) – 46, 68 m

Copii 1 

1. Motorca Mihai ( CSS Gloria Arad ) – 29,96 m

Disc feminin juniori 

Copii 1

1. Danilescu Ioana ( CSS Reșita ) – 21,41 m
2. Imbri Rebeca ( CSS Reșita ) – 19,97 m

Suliță juniori masculin

Juniori II 

1. Severin Andrei ( CSS Gloria Arad ) – 44, 85 m

Copii 1

1. Grecu Andrei ( CSȘ Gloria Arad ) – 23,45 m

Suliță feminin juniori 

Juniori I

1. Iedlicska Denisa ( CSU Reșita ) – 28,15 m

Juniori II

1. Ciuta Larisa ( CSU Reșita ) – 31, 26 m

Juniori III 

1. Zaharia Erika ( CSȘ Gloria Arad ) – 31,66 m

Copii 1

1. Oriaku Vannessa ( CSȘ Gloria Arad ) – 27, 96 m

0
0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *