Alte sporturi

Patru prezențe arădene pe podiumul Campionatelor Internaționale de Atletism ale României

În perioada 2-3 iunie la Cluj s-au disputat Campionatele Internaționale de Atletism ale României, competiție la care s-au prezentat 252 de atleți din 8 țări, aceștia concurând în 38 de probe (19 feminin, 19 masculin).

În urma finalizării înscrierilor, la Campionatele Internaţionale de Atletism ale României s-au înscris 159 de băieți și 93 de fete, dintre care 42 au fost reprezentanți  ai atletismului mondial, venind din ţări ca Armenia (2), Bulgaria (3), Germania (2), Israel (1), Moldova (7), Serbia (11), Turcia (16).

Arădeanul Andrei Gag a fost cel mai bun la aruncarea greutății. Bocsiganul legitimat la CSM București a punctat decisiv cu încercarea ce a măsurat 20,12m.

Cursă deosebit de frumoasă, decisă numai pe final, am putut vedea la 1500 m. Juniorul Adrian Garcea (Pandurii Tg. Jiu, 3:46,68) a rezistat cu stoicism atacului declanșat de Nicolae Coman (CSA Steaua-CSU Arad, antrenoare Margareta Barbu), cronometrat în 3:47,31.

Podium românesc la 5000 de metri. Ancuța Bobocel (CSU Craiova-CS Dinamo – 15:39,08), a fost urmată de elevele Margaretei Barbu, ambele legitimate la CS Universitatea Arad, Roxana Bîrcă (15:39,08) și Cristina Simion (16:27,34).

În apropierea podiumului s-a clasat sulițașul Raul Rusu (CSM Arad), locul 4 cu 68.91m, proba fiind câștigată de băcăuanul Alexandru Novac (79.61m). Denis Both (CSM) a încheiat pe poziția a opta, ultima, cu 63.25m.

Trei clasări pe locul 6 au înregistrat Noemi Szucs (CSU – 59.60 în finala la 400m și 2:20.45 la 800m) și D. Both (41.94m – disc).