Butur(ug)a nu mai e mică: Păulișana Păuliș – Victoria Felnac   0-4

De la deținătoarea „lanternei roșii” în turul ediției trecute de campionat, la o poziție (e adevărat, provizorie) de vicelider după două runde, dar mai ales un joc destul de consistent, Victoria Felnac nu mai e deloc o buturugă mică în Liga a 4-a.

Ca să facem și un joc de cuvinte, statutul echipei de lângă Arad s-a modificat și în urma campaniei de achizițiile importante, iar una dintre ele, Adrian Butura (foto), chiar a făcut diferența prin „hattrickul” său. Fostul mijlocaș al Giarmatei a înscris toate golurile reprizei secunde ale partidei de la Păuliș (minutele 51, 70 și 85), scorul fiind deschis de Vidac chiar înainte de pauză, la capătul unei faze fixe. „Scorul te duce puțin în eroare, căci meciul nu a fost unul simplu. Cel puțin până la deschiderea scorului, gazdele au fost compacte, au pus și ceva probleme în atac, iar la 1-0 pentru noi chiar au avut o ocazie mare de a egala. Apoi, Păulișul a fost nevoită să atace, s-a descoperit și am profitat de spațiile din terenul lor. Adi Butura, un fotbalist tânăr de care veți mai auzi în fotbal, a înscris trei goluri frumoase, în urma unor faze colective și astfel s-a scris istoria partidei”, a menționat Dan Cuedan.

Având maxim de puncte, VI-FE are mari șanse să-și prelungească parcursul fără greșeală atâta timp cât joacă la Dorobanți și acasă, cu Glogovățul, în următoarele runde. „Niciun meci nu e câștigat dinainte, dar dacă ne respectăm adversarul precum am făcut-o la Păuliș, avem șansele noastre la victorie. Într-adevăr, întărindu-ne atât în iarnă, cât și acum, în vară, cu jucători de calitate, am crescut și în plan mental, nu doar fotbalistic. Îmi este mai ușor să antrenez, căci băieții înțeleg mai repede ce-mi doresc de la ei, iar echipa crește de la etapă la etapă. Sigur, avem lipsurile noastre, cum ar fi faptul că uneori ne complicăm inutil la construcția jocului și pierdem spațiu și timp prețios. Totodată, mai avem probleme cu luciditatea, în special la ultima pasă”, a adăugat antrenorul Felnacului.

Păuliș: Dulhaz – E. Calancea, Suciu, Sarvici. B. Gherghel – D. Calancea, Savu, Ștefan (Itu), Bruț (Mariș) – Asandului (Marc), Geanîm (D. Popa).

Felnac: Pașcalău – Isac (Stanciu), Gabor, Moisă, Istin – Vidac, Dubeștean (Sabău) – R. Popa, Butura (P. Bogdan), Borteș (Nichituț) – Băd.

Arbitri: Loredan Bogdan – Florin Vesa, Andreeas Junger

Observatori: Eugen Roșu, Dorin Vătran