Mara, eroul UTA-ei Under 19 la Mediaș: Arădenii își continuă parcursul în Cupă

Juniorii pregătiți de Cristi Păcurar, Dan Oprescu, Adi Ungur și Vasile Sin s-au impus astăzi pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș, în meciul ce-a contat pentru optimile de finală ale Cupei României Elita U19.

Era 1-1 la finalul timpului regulamentar de joc, cu gol arădean înscris de Costin (cu capul din centrarea lui Stahl) după ce gazdele conduseseră cu 1-0.

S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Toma, Vasile, Țurcanu și Copaci au transformat, Costin a ratat, iar Mara a fost eroul UTA-ei, apărând lovitura decisivă (o alta fusese ratată medieșeni).

Gaz Metan – UTA 3-5 scor final, iar arădenii se califică în sferturile de finală ale competiției, fază programată în primăvara anului viitor. Vă reamintim că utiștii sunt deținătorii trofeului, dar și a Supercupei României.

UTA: Mara – Iova (46 Savin), Lazăr, Rogojan, Revesz – Pop (65 Copaci), Brăniștean (80 Vasile) – Mandache (52 Țurcanu), Toma, Stahl – Costin.

„Am primit gol în minutul 5, după o iresponsabilitate colectivă, dar am egalat repede, centrare Stahl și cap Costin. Au urmat 20 de minute în care echipa a exprimat jocul dorit, cu circulație bună, multe ocazii, suntem  nedumeriți că n-am marcat. Repriza a doua a fost toată a noastră, dar n-am avut răbdarea să-i desfacem pe un teren sintetic destul de mic. Ne bucurăm că am învins la penalty-uri. Gândim în perspectivă, scopul este să vedem jucătorii că se descurcă atunci când fac pasul în echipele de seniori. Iar dacă această muncă e dublată și de rezultate, cu atât mai bine”, a povestit Cristi Păcurar.

UTA U19 încheie anul miercurea viitoare, când dispută ultimul joc din 2016 al Ligii Elitelor: la Arad sosește Centrul de Excelență Timișoara.