O duzină de goluri. Unul mai frumos ca celălalt. Cronică și galerie foto

Duminică, la Beliu, pe o vreme foarte frumoasă, peste 100 de spectatori au stat pe ¨dolmă˝ să urmărească partida dintre CS Beliu și CS Moneasa.

Poate va fi ultima dată când au urmărit un meci de la această tribună improvizată ce dăinuie de peste 50 de ani, la poarta stadionului așteaptând cuminți trei excavatoare care vor începe construcția noii baze sportive de la Beliu, una care va rivaliza cu cele câteva din județ care au fost sau urmează a fi modernizate.

Primele goluri au venit repede, pe fondul unui joc bun în atac al gazdelor care au punctat prin Popovici ( 10′) după o incursiune în careu în care a driblat tot ce a prins, Morar ( 16′) cu un șut sub transversală din afara careului și Ruja ( 20′) care a pătruns pe stânga și a șutat din unghi închis dar l-a învins pe Căprariu. Singurul jucător al oaspeților care s-a văzut pe teren a fost Mădălin Galea (35′) care în prima repriză a executat perfect o lovitură liberă de la 20 metri fără speranță pentru goalkeeperul gazdelor, Cosmin Gale și a stabilit scorul pauzei, 3-1 pentru CS Beliu.

Repriza a doua i-a avut la butoane tot pe beleni care au mai marcat de două ori prin Alex Goldiș ( 53′) și Popovici ( 58′), fiecare din ei răzbunându-și cîte o bară dată în prima repriză. Oaspeții nu s-au lăsat și au ieșit la joc și au punctat de două ori prin același neobosit Galea ( 60′ și 67′), fost component al Naționalului din Sebiș, care a șutat bine din careu și a readus speranța pentru Moneasa.

Gazdele au ripostat imediat prin talentatul junior Ruja ( 69′) care a pătruns pe dreapta și a șutat bine pentru un liniștitor 6-3. Ultimul sfert de oră a fost la discreția belenilor care au fost de neoprit, Alex Goldiș ( 75′ și 90′) face și el un hattrick și nou-intratul Ramon Marta (85′) înscrie după o cursă de 30 de metri.

Scor final, CS Beliu – CS Moneasa 9-3.

Cartonașe galbene au primit Gale, Popovici și Horga de la CS Beliu și respectiv Toma, Flore și Criste de la CS Moneasa.

Au arbitrat foarte bine Tudorel Jurcă asistat de Florin Vesa și Paul Radu, observați de Gheorghe Sfăt.

Cele două distribuții:

CS Beliu: Gale – Bîrdan, Coraș, Boroș ( Madear), Gherghel ( Mașniță), Măcinic ( Țîrban), Morar, Ruja, Goldiș, Popovici ( Marta), Horga. Antrenor: Viorel Goldiș.

CS Moneasa: Căprariu ( Coroi) – Toma, Florea, Ivancea ( Rotar), Jurcă, Palfi ( Herbi), Raț, Bîndea, Ienășel ( Dragoș), Galea, Criste. Antrenor: Roman Florin.

Etapa viitoare, a 15-a, CS Beliu joacă tot acasă cu Speranța Chier iar CS Moneasa primește vizita AS Viitorul Caporal Alexa.

Declarația video a antrenorului de la CS Beliu, Viorel Goldiș o vedeți AICI.

Fotoreportaj de la acest meci,  la link-ul de AICI.